Czym tak naprawdę jest joga i czy warto ją praktykować?

yoga-1199543-mĆwiczenia jogi są w naszym kraju coraz częściej praktykowane. Można dziś z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż joga stała się po prostu modna. Czy jednak tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z faktu, czym tak naprawdę są te ćwiczenia rodem z krajów azjatyckich? Większość ludzi na Zachodzie utożsamia jogę wyłącznie ze ćwiczeniami fizycznymi. Joga to dla nich jedynie sport, wykonywanie określonych pozycji zwanych asanami. W prawdziwej jodze zwraca się jednak uwagę również, z może przede wszystkim, na filozofię życiową, która wiąże się z tego typu ćwiczeniami.

 

Nie można więc mówić o jodze w oderwaniu od buddyzmu zen, czyli filozofii, która zaleca bycie zawsze w teraźniejszości. Zadaniem jogi jest zatem zwłaszcza osiągnięcie harmonii duszy i ciała, a także nauka właściwej koncentracji. Nie jedna szkoła jogi zdaje się dzisiaj o tym zapominać, propagując ćwiczenia fizyczne (asany) w całkowitym oderwaniu od ich prawdziwych korzeni. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet same ćwiczenia wykonywane w sposób regularny mogą wpłynąć niezwykle pozytywnie na ludzkie zdrowie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.