Czym zajmuje się neurolog

Neurologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się obwodowym układem nerwowym i ośrodkowym układem nerwowym. Neurolog zajmuje się głównie schorzeniami, których podłoża doszukuje się w procesach uszkadzających układ nerwowy. Najczęściej występującymi chorobami układu nerwowego są na przykład: zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zawał mózgu, wodogłowie, różnego rodzaju guzy, mózgowe porażenie dziecięce, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, miastenia, stwardnienie rozsiane, padaczka, migrena, a nawet zaburzenia snu.

 

Badania neurologiczne zawierają kilka etapów, obejmują oględziny, czyli sprawdzenie typu budowy ciała, postawy, ułożenia, stanu mięśni oraz kości. Badanie głowy, zbadanie nerwów w czaszce, badanie tułowia, kończyn górnych i dolnych, a także badanie chodu, mowy, czucia powierzchownego, objawów oponowych i dna oka. Badania, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu chorób układu nerwowego to między innymi EMG, EEG, ultrasonografia, angiografia, tomografia rezonansu magnetycznego.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.