Dbaj o serce

Jak dbać o zdrowie mięśnia sercowego oraz układu krążenia? Najważniejsza jest tutaj, moim zdaniem, profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia. Na choroby serca pracuje się całymi latami prowadząc nieracjonalny tryb życia i nie stosując prawidłowej diety. Warto zatem już zawczasu uczyć dzieci tego, że wysiłek fizyczny, uprawianie sportów, może przynosić radość, a przede wszystkim pomaga utrzymać zdrowie. Jeśli stosuje się racjonalny tryb życia i zdrową dietę, nie musimy się obawiać żadnych chorób, warto jednak od czasu do czasu pójść do lekarza na badania kontrolne, które wykluczą zagrożenie chorobami serca i ewentualne wady wrodzone.

 

Jednym z takich badań, w trakcie których można zobaczyć, w jakim stanie jest serce, jest Doppler badania USG wykorzystujące fale ultrakrótkie. Można w jego trakcie zobaczyć, czy krew przepływa prawidłowo i nie cofa się, a także wykrywa się prędkość jej przepływu w naczyniach krwionośnych. To badanie jest zazwyczaj zalecane wtedy, gdy potrzeba zobaczyć stan serca.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.