Jakie lecznicze właściwości ma pokrzywa?

Pokrzywa jest niesłusznie i dość krzywdząco uznawana powszechnie za chwast, a ogólnej, krążącej o niej opinii nie pomaga też jej nieprzyjemna i kłopotliwa właściwość, czyli wywołanie poparzenia skóry wskutek kontaktu z liśćmi rośliny. Pokrzywa zawiera zaś wiele cennych związków i składników, które usprawniają działanie ludzkiego organizmu, a także wspomagają leczenie niektórych dręczących go dolegliwości. Przede wszystkim dostarcza dużej ilości żelaza, które ma następnie udział w procesach krwiotwórczych. Związki zawarte w tej roślinie przyspieszają procesy detoksykacji organizmu, rozprawiania się z infekcjami, w tym także reakcjami alergicznymi. Z pomocą pokrzywy można usprawnić działanie układu trawienia, zapobiec wrzodom żołądka czy kamieniom nerkowym. Najlepszym sposobem na wykorzystywanie drzemiących w pokrzywie właściwości jest sporządzanie naparu z jej liści lub pozyskiwanie wyciśniętego z nich soku. Co więcej, nawet we wspomnianym działaniu liści pokrzywy na skórę niektórzy uczeni dopatrują się dobroczynnego wpływu na układ krwionośny, a nawet odpornościowy.

Comments are closed.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.