Nadużycia zawodowe wśród psychologów

Pozycja zawodowa psychologa często jest nadużywana. Jako, że ma on naturalną przewagę nad pacjentem, który najczęściej okazuje mu bezgraniczne zaufanie, zdarza się, że nadużywa swojego autorytetu. Przede wszystkim nie do rzadkich należą sytuacje, w których pacjentowi jest przymusem narzucana wizja przedstawiana przez terapeutę. Znane są przypadki, w których podczas psychoterapii osoby szukające pomocy były do tego stopnia manipulowane, że przypominały sobie wydarzenia przeszłości, które tak naprawdę nie miały miejsca.

 

Nie rzadziej dochodzi również do przypadków, gdy terapeuta zbyt mocno ingeruje w życie pacjenta. Przygotowuje mu gotowe rozwiązania, radzi, podejmuje za niego decyzję. Skuteczna psychoterapia powinna zaś dążyć do osiągnięcia przez zaburzoną aktualnie osobę jak największego poziomu niezależności i poczucia sprawstwa. Proces terapeutyczny nie jest z całą pewnością łatwy dla żadnej ze stron, jednak to terapeuta jest zobowiązany do ścisłego przestrzegania zawodowego kodeksu etycznego. Za każdym razem, kiedy świadomie go łamie, działa na szkodę pacjenta i jednocześnie spowalnia jego etap zdrowienia.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.