Nie bójmy się gabinetów psychiatrycznych

Dzisiejsze tempo życia, tysiące spraw do załatwienia i nieustanna presja czasu powodują, że powoli wypalamy się i tracimy chęci do życia. Coraz więcej osób cierpi na depresję, nerwicę czy choroby psychiczne. Wiele z nich trafia do psychologa i rozpoczyna terapię. Psycholog nie jest już kimś strasznym, do którego chodzenie jest jakąś ujmą. Wręcz przeciwnie. Stosowanie terapii stało się w pewien sposób modne. Zupełnie inaczej mają się sprawy, gdy chodzi o gabinet psychiatryczny. Choć przyjmuje w nim lekarz jak każdy inny, nadal budzi on pewne obawy. Większość ludzi, którzy omijają to miejsce z daleka, by cierpieć w samotności, boi się przyklejenia im łatki.

 

Druga grupa boi się stosowania leków. A przecież leki stosowane na choroby psychiczne są dobierane indywidualnie, aby jak najbardziej ograniczyć ich skutki uboczne. Jest wreszcie trzecia grupa osób. To "zdrowi", których ktoś ciągle się czepia i wmawia im choroby. Im również trudno podjąć decyzję, by odwiedzić gabinet psychiatryczny. Jak widać więc, dbanie o zdrowie psychiczne bardzo często jest jeszcze tematem tabu. A tymczasem współczesny gabinet psychiatryczny to miejsce przyjazne człowiekowi, zwłaszcza gabinet prywatny, urządzony jak mały salon, z kwiatami, widnymi oknami i życzliwym lekarzem. To właściwe miejsce aby leczyć chore umysły i przynosić ulgę w niezrozumiałych natręctwach i fiksacjach. Nie trzeba się go bać ani go unikać.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.