Tai chi – ćwiczenia dla każdego!

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia fizyczne wywierają zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Nie każdy jednak z powodu swojej sprawności, czy też wytrwałości jest w stanie wykonywać ćwiczenia, które wymagałyby od niego dużego wysiłku fizycznego. Z tego też powodu, taka aktywność jest traktowana jako coś nieprzyjemnego, męczącego i nudnego. Całkiem inaczej ma się jednak sprawa w przypadku chińskich ćwiczeń ruchowych nazywanych Tai-Chi. Polegają one na wykonywaniu powolnych i okrężnych ruchów całego ciała, jednocześnie z zachowaniem maksymalnej koncentracji i skupienia.

 

W ten sposób nie tylko dbamy o swoją kondycję fizyczną, lecz także o zachowanie pogody ducha. Ćwiczenia Tai-chi mimo swych niewątpliwych zalet, są znacznie mniej popularne jednak od jogi, która stała się modna również w naszym kraju. Nie każdy jest jednakże na tyle sprawny fizycznie i elastyczny, aby mógł wykonywać często bardzo trudne asany. Zupełnie inaczej jest w przypadku ćwiczeń Tai-chi, które są wyłącznie samą przyjemnością. Ze względu na łatwość wykonywania mogą być one idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.