Terapia u psychologa – kiedy jest konieczna?

Polacy coraz częściej korzystają z pomocy psychologicznej. Nie wiąże się to już tak jak dawniej z poczuciem wstydu, a wręcz stało się modne. Psycholog ma nas wyleczyć z naszych zaburzeń i pomóc rozwiązać nasze problemy życiowe. Czy każda trudna sytuacja jest odpowiednim pretekstem do tego, aby zgłosić się na wizytę do specjalisty? Bez wątpienia do psychologa nie powinny się zgłaszać osoby, których dotknęły wyłącznie przejściowe kłopoty. W takiej sytuacji powinna nam pomóc rozmowa z bliską osobą, wsparcie ze strony rodziny i zwykłe wzięcie się w garść.

 

Istnieją jednakże sytuacje, w których człowiek nie może już sobie poradzić bez pomocy specjalisty i takimi problemami jest chociażby silna depresja czy zaburzenia lękowe. W przypadku tego typu kłopotów ze zdrowiem psychicznym, nie powinniśmy zbyt długo czekać. Warto zgłosić się najpierw do poradni zdrowia psychicznego znajdującej się w naszej miejscowości, albo umówić na wizytę prywatną u psychologa. Ten po rozpoznaniu naszych problemów i nazwaniu ich rozpocznie profesjonalny proces terapeutyczne, czyli popularna psychoterapia.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Szukaj
Kategorie
Konsultacje i treningi u logopedy:
    Kiedy nasze dziecko zaczyna mówić, cieszy nas każdy wyraz który powtarza, nawet gdy nie jest on poprawnie wymówiony. Zastanawia nas jednak, w jakim wieku wymowa powinna się poprawić i kiedy należy udać się do specjalisty. Logopeda twierdzi, ze im szybciej tym lepiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, powinny już prawidłowo wymawiać głoski, dlatego, jeśli zauważymy, ze mimo ciągłego poprawiania, maluch ma nadal problem powinniśmy, zasięgnąć pomocy lekarza. W pierwszej kolejności, zostanie przeprowadzone badanie słuchu fonetycznego. Logopeda dzięki temu będzie wiedział, z jakim problemem mamy do czynienia. A problemy mogą być różne, dziecko może seplenić, nie wymawiać końcówek wyrazów, mylić litery „l” z „r” i wiele innych. Właściwa rehabilitacja narządu mowy, powinna jednak przynieść spodziewany efekt. Warto dodać, ze nie tylko maluchy maja problem z prawidłową wymową .
    Logopedzi twierdzą, że wśród pacjentów na porządku dziennym, spotyka się tu dziennikarzy, aktorów, czy inne osoby pracujące w mediach swoim głosem. Prezenterzy telewizyjni, nie mogą po prostu mówić niepoprawnie. Nawet, jeśli wydaje im się, ze mówią płynna polszczyzna, logopeda zawsze znajdzie coś, co z poprawnością niewiele ma wspólnego. Niektóre stacje telewizyjne, zatrudniają logopedów na stałe i ćwiczenia z nim sa stałym elementem obowiązków pracowniczych. Z logopedami, bardzo czynnie pracują tez rzecznicy prasowi poszczególnych firm i resortów rządowych. Taka osoba, musi być bowiem dobrze przygotowana pod względem prawidłowej wymowy i budowania zdań. Nawet jeśli nie posiada wad, to system, a raczej styl mówienia musi być zupełnie inny, niż w innych zawodach. Przeprowadza się w takich sytuacjach, liczne treningi emisji głosu. Pacjent wygłasza przygotowany tekst, który logopeda nagrywa. Następnie wspólnie przysłuchują się, jak wszystko wypadło. Nie chodzi tu bynajmniej o poprawność pod katem merytorycznym, a właśnie o wymowę. Poradnie logopedyczne, znajdują się w każdym mieście, a nawet małych miejscowościach. Liczni logopedzi przyjmują również w gabinetach prywatnych, w których konsultacje i późniejsze ćwiczenia treningowe, sa oczywiście płatne. Cena, zależy od ilości koniecznych wizyt.